občianske združenie Všetci pre...

Občianske združenie Všetci pre..., v spolupráci so Základnou školou Svetozára Stračinu v Detve a Hudobným fondom v Bratislave organizuje na základe pozitívnych ohlasov zo strany návštevníkov ako aj zo strany účinkujúcich a odbornej verejnosti prvý oficiálny ročník festivalu Detvianska hudobná jeseň.

Minuloročný nultý ročník organizovaný Občianskym združením Slniečko, OZ Všetci pre..., Domom kultúry Andreja Sládkoviča a Mestom Detva sa konal počas štyroch dní (12. – 15. októbra 2006) pozostával celkom zo štyroch celovečerných koncertov, piatkových výchovných koncertov pre žiakov základných škôl, jednej vernisáže a jednej besedy. Celkovo sa na minuloročnom nultom ročníku predstavilo 45 účinkujúcich a vystriedalo asi 1000 návštevníkov v štyroch scénach. Nakoľko sa jednalo vôbec o prvé podujatie tohto typu, ktoré bolo zamerané skôr na klasickú hudbu a divadlo, bolo pre nás ako organizátorov veľmi potešujúce, že si toto malé podujatie získalo pomerne vysokú priazeň širšej verejnosti nášho mesta.

Festival Detvianska hudobná jeseň má za úlohu vytvoriť priestor pre prezentáciu hlavne mladých a začínajúci slovenských umelcov vo všetkých oblastiach hudby ale i výtvarného a literárneho umenia. Popri ich vystúpeniach máme možnosť i tento ročník sledovať koncerty profesionálnych telies.

Festival má za úlohu priniesť do nášho mesta čulý kultúrny ruch počas mesiaca október a zvučnými menami slovenských umelcov a hlavne slovenských začínajúcich umelcov ako i zaujímavých projektov celo regionálneho významu, taktiež prilákať návštevníkov zo širokého okolia. Má za úlohu popri sebe priniesť nielen syntézu štýlovú ale syntézu umenia vôbec vo všetkých jeho disciplínach. Preto budeme môcť aj tento rok sledovať niekoľko priestorových inštalácii ktoré priamo zapadnú do deja jednotlivých koncertov.

Festival si dáva za úlohu doniesť umenie do širšieho povedomia nielen odbornej a umeleckej verejnosti ale verejnosti nášho mesta a regiónu vôbec. Ďalšou prioritou festivalu je vytvárať prezentáciu nielen širokožánrovú ale i zastúpenú vo viacerých vekových kategóriách. Aj počas tohto ročníka môžeme sledovať zapojenie žiakov základných a základných umeleckých škôl v druhej kategórii zapojenie stredných a vysokých umeleckých škôl a na najvyššom mieste zapojenie dvoch profesionálnych telies.

Na otváracom koncerte prvého ročníka Detvianskej hudobnej jesene, dňa 5. 10. 2007 v piatok, sa nám predstaví v súčasnosti jedno z najžiadanejších slovenských duet v zahraničí. Jevgenij Iršai – klavír, profesor kompozície na VŠMU v Bratislave, absolvent petrohradského konzervatória a Milan Paľa – husle, v súčasnosti študent Janáčkovej akadémie v Brne, víťaz mnohých slovenských i medzinárodných súťaží, absolvent niekoľkých prestížnych medzinárodných letných škôl.

A taktiež v oblasti džezovej a alternatívnej hudby sa nám predstaví v súčasnosti jedno z najžiadanejších džezových telies a to Bashavel kvintet v zložení Klaudius Kováč – klavír, Marcel Comendant – cimbal, Peter Solárik – bicie, Stanislav Palúch – husle a Róbert Ragan – kontrabas.

Počas toho ročníka máte možnosť vidieť celkom sedem koncertov na piatich scénach a taktiež sa zoznámiť s viacerými prácami študentov a žiakov škôl výtvarných zameraní. Do tohto ročníka sme zapojili i žiakov základných škôl a základných umeleckých škôl z celého regiónu, ktorý sa budú zúčastňovať výchovných koncertov, ale majú taktiež možnosť zapojiť sa do výtvarnej a literárnej aktivity na tému „...klasická hudba dneška...“. Žiaci hudobných odborov základných umeleckých škôl nášho regiónu sa majú možnosť zapojiť do výberovej postupovej súťaže, z ktorej vybraný žiaci si majú možnosť zahrať v rámci predposledného koncertu ako sólisti so sláčikovým kvartetom Akadémie umení v Banskej Bystrici – One two three kvartet.

Návštevníci festivalu budú mať i možnosť vzhliadnuť celkovo dva programy študentov slovenských konzervatórii, ktoré boli ocenené tými najvyššími domácimi oceneniami. Jeden z nich bude koncert, na ktorom bližšie predstavíme bicie nástroje ako nástroje sólové a taktiež poukážeme na to ako sa z predmetov bežného použitia v rukách skúsených interpretov stávajú nástroje umenia. Na koncerte sa predstavia víťazi a laureát Súťaže slovenských konzervatórii v hre na melodické a zvukové bicie nástroje pre roky 2006/2007 a 2007/2008.

Ďalším programom bude i program hudobného divadla, o ktorý sa postará Družstvo Zaváranín za spolupráce študentov hudobného odboru Konzervatória v Košiciach. Družstvo Zaváranín pozostáva z bývalých a súčasných študentov Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, ktorý sú viacnásobnými držiteľmi Celonárodnej súťaže Slovenskej Improligy a na svojom konte majú účinkovanie na takých domácich prestížnych podujatiach ako Kremnické gagy. Spoluúčasť na programe im budú robiť Dominik Kobulnický – držiteľ dvojnásobného víťaza v hre na tube na Súťaži slovenských konzervatórii a jeho kolega a spolužiak Jan Marciš – taktiež držiteľ prvého miesta v hre na trúbke v tomto istom odbore.

Okrem toho návštevníci festivalu budú mať možnosť uvidieť program venovaný stredovekej sakrálnej hudbe na ktorom budú mať možnosť zoznámiť sa so slávnym gregoriánskym chorálom ale i stredovekými fanfárami pre dychové nástroje.

Festival uzavrie koncert (28. 10. 2007 nedeľa) domáceho Komorného orchestra Základnej umeleckej školy Svetozára Stračinu v Detve pod vedením Michala Paľka a Romana Berkyho. V progame odznejú mnohé diela klasickej hudby ako i spomienka na nedávno zosnulého slovenského popredného skladateľa Ilju Zelienku a taktiež premiéra skladby Michala Paľka napísaná pre tento festival Hriňová 2007.

stránky vytvoril swetko, 2006